Čas pivoněk je téměř za dveřmi. Pokud byste si rádi pořídili na zahradu tyto krásky s nadýchanými spodničkami a váháte, kterou zvolit, měla bych tady pár praktických tipů.
Pivoněk je asi 35 druhů a spooousta kultivarů. Jsou to vytrvalé byliny, keře nebo polokeře. Nebudu vůbec zacházet do botanických podrobností, protože ty si každý vyhledá na Wikipedii, ale budu to brát čistě z hlediska člověka, který si prostě chce pořídit pivoňku a v té plejádě barev a druhů neví, který druh či odrůdu zvolit.
Když to tedy vezmu takto zjednodušeně, tak asi hlavní je rozhodnout se, zda chcete pivoňku „pouze“ jako okrasu v zahradě, nebo jestli byste kromě toho i chtěli pivoňčí květy i řezat do vázy.
V prvním případě můžete sáhnout po keřovitých pivoňkách (Paeonia suffruticosa). Jak už název sám říká, jde o keř. Poměrně impozantní keř – dorůstá šířky i výšky až 2 metry, to na zahradě opravdu nepřehlédnete – obzvlášť až v dubnu či květnu rozkvete velikánskými bílými, růžovými, červenými nebo i nazelenalými květy. Květy mohou být jednoduché, poloplné i plné. Na zimu keř sice shodí listy, ale ještě předtím vás potěší krásným podzimním zbarvením. Tyto celkově báječné vlastnosti ovšem vyvažuje jisté ALE: květy keřovitých pivoněk nejsou vůbec vhodné do vázy. Nevydrží a velmi brzy opadají.
Pokud tedy chcete pivoňky pro květy do kytic, pořiďte si klasické bylinné plnokvěté „babičkovské“ pivoňky (Paeonia lactiflora). Kytice z nich jsou nádherné, jdou uvázat malé i obrovské, omamně voní, když se správně uřežou, vydrží až týden a asi neznám nikoho, komu by se nelíbily…
Jsou to ale rostliny pro trpělivé: přesazování obecně nemají rády a po vysazení trvá někdy i pár let, než vůbec začnou kvést. Každopádně velmi doporučuji strategii „Nečekat“ – a koupit sice mnohem dražší, ale již velikou pivoňku. Tím „velikou“ myslím to, že bude mít květináč o průměru menšího kýble a solidní váhy. Zaplatíte sice místo desítek korun až stokoruny třeba pětistovku i tisícovku, ale ušetříte si i tři roky čekání na květy. A navíc, když se do zahradnictví vypravíte ve vhodnou dobu (která už téměř nastala), uvidíte většinou tyto již několik let rostlé pivoňky už i kvést – a hned víte, jestli je to „ta vaše“ nebo ne.
Ještě bych hned na začátek měla říct, že přes snahu použít do příspěvku svoje fotky to nakonec nešlo. Tento příspěvek mne totiž napadlo napsat až letos na jaře, po dotazu svojí známé, a tedy některé odrůdy mám z dřívějška vyfocené jen v kyticích a tak by to bylo s popiskem „Ta o které zrovna píšu, je v té kytici pátá shora zleva“. Kdybych je fotila letos, až pokvetou, už by to bylo pozdě. Fotky jsem si tedy půjčila z e-shopů zahradnictví Spomyšl a Lukon Bulbs. Tímto jim nechci dělat nějakou systematickou reklamu, ale prostě měli hezké fotky a snad by jim nemuselo vadit, že je tady uvedu.
A po kterých tedy sáhnout jménech mezi bylinnými pivoňkami?
Tak tady už se rozhoduje jen podle barvy. A protože je to článek, který vám má výběr zjednodušit, rovnou vynechám barvy žluté a zelené a zůstanu u klasických tří barev – bílé, růžové a tmavě červeno-vínové.
Nejněžnější bílá je stálicemi svatebních kytic, zářivá a přitom decentní. Rozhodně ne nudná. Za nevěstou se také otočíte, přesto (proto…?) že má bílé šaty 😉
Do kytic se používá Duchesse de Nemours, ale na mě je poněkud „řídká“.


Můj favorit mezi bílými pivoňkami do kytic je totiž Bowl of Cream. Je opravdu nádherná, navíc okvětní plátky jsou na okrajích vykrajované, což květům dodává ještě romantičtější a nadýchanější vzhled.

Velmi, ale velmi romantická je samozřejmě růžová. Ta má ale více odstínů, takže můžete volit mezí světlounkou růžovou, růžovo – bílou či tmavším odstínem růžové, který je už třeba na svatební kytici možná příliš výrazný. A jména?
Tady je samozřejmě největším favoritem Sarah Bernhardt. Nejpivoňkovatější pivoňka mezi všemi, svatební klasika, romantika s velkým R. Stejně jako bílá kolegyně Bowl of Cream má i Sarah vykrajované konce okvětních plátků, v kombinaci se světlounkou růžovou barvou je to prostě neodolatelný květ. Posuďte sami…

Z tmavších růžových bych vybrala kultivar Dr. Alexander Flemming. Nejen z veliké úcty ke jmenovci, který zachránil životy miliónů lidí, ale také proto, že jde mezi tmavšími odstíny růžové o jeden z opravdu hezkých kultivarů.

Dostáváme se k barvě, která mezi pivoňkami není úplně klasická, ale pokud ji pořídíte, buďte si jistí, že tento kultivar opravdu praští do očí. Jmenuje se Coral Sunset a asi hned uhodnete proč 😉

Postupně přitmavujeme a dostáváme se k tmavě… jak to jen nazvat? Červená to není… filalová taky úplně ne. Takže asi vínová či fialovo-červená…? Tento odstín je takový specifický, do kytic opravdu hodně výrazný. Na svatbu by si ho vybral asi málokdo. Dlouhá léta se mi zdál i dost smutný a také se mi dlouhá léta nepodařilo vymyslet, s čím tyto pivoňky zkombinovat, aby kytice nevypadala jak z La Traviaty. Pomohla nouze: kamarádka nutně potřebovala kytici a neměla jsem zrovna nic jiného než tyto tmavé pivoňky a… modré velkokvěté zahradní chrpy. Vznikla neuvěřitelná kombinace, melancholicko-romantická, když se k tomu přidaly ještě modré černuchy damašské na odlehčení objemu, vzniklo něco úplně neuvěřitelného. Takže třeba tu máme Adolphe Rouseau. Ve skutečnosti je oproti fotce daleko méně do růžova a daleko více do vínova, tak s tím raději počítejte.

Nebo Red Sarah Bernhadt, tmavá sestra růžové romantické hrdinky. Opět – fotka trochu klame, ve skutečnosti je květ tmavší.

V každé barvě samozřejmě existují desítky i více zástupců, než jsem zde vybrala. A také jsou i pivoňky barvy žluté či nazelenalé, jak už jsem zmínila, pivoňky s jednoduchými květy… Ale to bychom se zase vrátili na začátek – k váhání, kterou variantu vybrat z té přehršle možností. S jinými barvami a kultivary navíc nemám osobní zkušenosti. Z odrůd, které jsem zde v příspěvku vyjmenovala, mám většinu přímo na zahradě, nebo jsem z nich aspoň vázala kytici, takže fyzicky vím, o co jde a že to jde. Pokud nahlédnete do Galerie, pár pivoňkových kytic tam najdete.
Tak přeji úspěšný lov a dobrý výběr 😊
Jak pivoňku zasadit a pěstovat, to se pokusím stihnout napsat, než se vrátíte domů s úlovkem ze zahradnictví. Schválně – jestlipak jste zůstali jen u jedné…?
Napsat komentář